KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
OBLAST JESENÍKY
  Dopravní přístupnost
Pohoří JESENÍKY
Hrubý Jeseník
Nízký Jeseník
Slezská Harta
Rychlebské hory
Kralický Sněžník
Zlatohorská vrchovina
Hanušovická vrchovina
Osoblažsko
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  CHKO JESENÍKY
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Pohádkové regiony
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Historie místní části Nové Losiny [ Historie (archivní dokument) ]

Nové Losiny - Jindřichov na Moravě

Do roku 1976 byly Nové Losiny, německy Neu Ullersdorf, samostatnou obcí a jejich součástí byla osada Labe (německy Elbe). Od té doby jsou částí Jindřichova, osada Labe touto integrací ztratila svou relativní samostatnost. Stejný osud potkal v roce 1965 osadu Josefová (německy Neu Josefsthal).

Rozlehlý katastr Nových Losin o výměře 2643 hektarů je z velké části pokryt lesy. Má hornatý charakter a zvedá se z údolí řeky Branné k severovýchodu do kopců Keprnické hornatiny, z nichž vrchol Vozky (1377 m) leží těsně za katastrální hranicí. Obec Nové Losiny je situována v jižní části katastru. Má střední nadmořskou výšku 585 m a táhne se údolím Losinského potoka a podél horské silnice z Jindřichova do Loučné. Jižně od Nových Losin na západním úpatí Sklenského vrchu (865 m)je umístěna bývalá osada Labe (do roku 1949 Elba). V poměrně značné vzdálenosti a bez přímého spojení s Novými Losinami se uprostřed lesů při horním toku Polomského potoka nacházela osada Josefová, dostupná silničkou odbočující ve Františkově (skupina chalup) z komunikace mezi Jindřichovem a Brannou.

Nové Losiny s osadami byly sídlištěm se stabilním počtem obyvatel. V roce 1900 zde žilo v 214 domech 1191 osob (z toho v Elbě v 52 domech 279 osob a v Josefové v 81 domech 91 osob). Zdejší obyvatelé byli tehdy vesměs německé národnosti (v roce 1930 tu bylo jen devět Čechů) a jejich vysídlení po druhé světové válce způsobilo do roku 1950 radikální pokles na 461 osob ve 218 domech. Při posledním sčítání v roce 1991 bylo v Nových Losinách napočítáno 186 osob v 53 domech.

Původ názvu Losiny je stejný jako u Velkých Losin s tím, že přídavné jméno Nové souvisí s pozdějším vznikem vesnice. Z příkazu kolštejnské vrchnosti došlo k založení Nových Losin v roce 1561. Podle lánového rejstříku z roku 1677 měla ves již 48 usedlíků, z nichž 30 bylo sedláků a zahradníků, 18 chalupníků. Počátkem 18. století si Novolosinští postavili kostel sv. Isidora a v roce 1784 při něm byla zřízena fara. Do téže doby zřejmě sahají počátky zdejší školy. V roce 1834 již ve vsi bydlelo 819 lidí ve 107 domech.

Ve srovnání s Novými Losinami je o dva roky mladší osada Labe, založená v roce 1563. Osadníci snad přišli z Vrchlabí v Čechách (německy Hohenelbe ve významu Vrch Labe). Neporozuměním druhé části německého jména vznikla nejstarší podoba názvu osady Vysoká Elba. V roce 1677 bylo z 20 zdejších usedlíků 11 sedláků a devět chalupníků; do roku 1834 se počet domů zvýšil na 37 s 243 obyvateli.

V roce 1732 zřídila vrchnost v severní části katastru sklárnu zřejmě s názvem Josefová. Ta byla v roce 1789 zrušena a na jejím místě vznikla činžovní osada s německým názvem Neujosefsthal (Nové údolí Josefovo). V roce 1834 měla 19 domů a 100 obyvatel.

Po roce 1848 byly Nové Losiny s osadami začleněny do soudního okresu Staré Město v šumperském hejtmanství. Zdejší obyvatelé nacházeli zaměstnání v jindřichovské papírně, ale také v lesích kolštejnského a později i rudského velkostatku, který měl na Františkově myslivnu. Mlýny byly v Nových Losinách a v Elbě, v roce 1892 bylo v obci zřízeno bělidlo provozované ještě za druhé světové války. Škola v Nových Losinách byla do roku 1900 rozšířena na trojtřídní a německá jednotřídka byla nejpozději v polovině 19. století i v Josefové. Zásluhou dělníků jindřichovské papírny ovládala politickou situaci v obci německá sociální demokracie, a to i před druhou světovou válkou.

I noví usedlíci po roce 1945 byli zaměstnáni zejména v papírně. Na zemědělských pozemcích začal od roku 1949 hospodařit Státní statek Hanušovice. S rostoucí koncentrací obyvatelstva v Jindřichově upadal význam Nových Losin. Škola byla uzavřena po roce 1976 a v roce 1990 zdejším obyvatelům sloužila jen zastávka na železniční trati z Hanušovic do Jeseníku, prodejna smíšeného zboží a hostinec.

Památkově chráněn je zdejší barokní farní kostel z let 1711 až 1714, opravovaný v roce 1777 a 1820. Součástí areálu kostela je sousoší Kalvárie z první poloviny 19. století a chráněn je rovněž historizující kříž z roku 1858.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 49, 04.08.2003 v 11:39 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
DATABANKA AKCÍ
 
AKTUALITY A ZPRÁVY
  Tiskové zprávy
Aktuality
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
Záchranné služby
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba