KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
OBLAST JESENÍKY
  Dopravní přístupnost
Pohoří JESENÍKY
Hrubý Jeseník
Nízký Jeseník
Slezská Harta
Rychlebské hory
Kralický Sněžník
Zlatohorská vrchovina
Hanušovická vrchovina
Osoblažsko
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  CHKO JESENÍKY
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Pohádkové regiony
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Zámecký park Velké Losiny [ Zámecký park ]

VELKÉ LOSINY

První historická zpráva o Velkých Losinách je zachována z 13. století. Pro vývoj zámeckého areálu nejvýznamnějšími majiteli byli Žerotínové, kteří zde působili také nejdelší dobu od konce 15. do počátku 19. století. Od roku 1802 až do roku 1945 náleželo velkolosinské panství Liechtenstejnům.
Až do druhé poloviny 16. století stála ve Velkých Losinách tvrz, kterou historické prameny dokumentují ještě roku 1569. Koncem 16. století, za tehdejšího držitele panství Jana Staršího ze Žerotína, však již stojí nový renesanční zámek, kolem něhož vzniká od roku 1602 ozdobná renesanční zahrada. Z podstatnějších následujících změn je třeba uvést rozsáhlejší úpravy, prováděné v letech 1660 - 1662, kolem roku 1693 a v první polovině 18. století. V letech 1731 - ¬1738 dochází k podstatným změnám v okolí zámku. Původní renesanční zahrada je nahrazena ozdobným barokním sadem. Za hraběte Jana Ludvíka Žerotína je také parková kompozice obohacena o řa¬du zahradních doplňků a staveb (umělý vodopád, vodotrysky, za¬hradní altán aj.) a bohatou sochařskou výzdobu. V druhé polovině 18. století tu stojí í několik exotických staveb (např. čínský pavilónek). Z doby kolem roku 1880 je zachován popis tohoto zajímavého sadu od rapotínského lékaře J. Neumanna.
Liechtenstejnové, kteří počátkem 19. století vystřídali na velkolosinském zámku Žerotíny, provádějí však brzy rozsáhlé úpravy sadu a postupně vzniká přírodně krajinářská kompozice. K rozsáhlejším úpravám bylo zapotřebí i větší plochy; postupně byla původní roz¬loha několikanásobně zvětšena. Koncem století je již kolem zámku vybudováno zdařilé zahradní dilo, velmi dobře harmonující se zámkem.
Až do roku 1945 je celý areál vzorně udržován. Pro pozoruhodnou architekturu a historickou hodnotu zámeckého areálu byl velkolosinský zámek zařazen mezi památkové objekty první kategorie. I v současné době patři park k nejlépe udržovaným objektům tohoto druhu na Šumpersku.

Významnější dřeviny

Sortiment dřevin ve velkolosinském parku je poměrně bohatý; větší část exot však tvoří mladé stromy, vysazené až v posledním desetileti. Mezi významnějšími dřevinami jsme proto uvedli pouze starší stromy, které pocházejí až na několik výjimek z původního parkového porostu. Veškerý sortiment je uveden až v seznamu druhů.

Jehličnaté

Jedle Veitchova - Abies veitchii
Druh roste původně v hornatějších oblastech středního Japonska, především na ostrově Honšú. V parku roste pouze jediný starší strom. Je nápadný především křídově bílými pruhy na spodní straně jehlic.

Jinan dvoulaločný - Ginkgo biloba
Statný strom v parku byl vysázen pravděpodobně koncem minulého století. Roste v místě veřejností nepřístupném, blízko okrasné školky.

Borovice limba - Pinus cembra
V parku rostou již jen menší exempláře tohoto našeho domácího vysokohorského stromu. Ještě v třicátých letech našeho století rostly však v parku dva mohutné, bohatě plodící stromy, z nichž se sbíralo semeno pro pokusné lesní pěstování v jesenické oblasti.

Listnaté

Sazaník květnatý - Calycanthus floridus
Velmi pěkný, téměř 2 m vysoký keř, původní v Severní Americe. V červenci rozkvétají tmavě červené, vonné květy. Keř každoročně poměrně bohatě kvete, ale jen řídce plodí.

Líska obecná - Corylus avellana
f. contorta
Zajímavá monstrózní forma naší domácí lísky. Má pouze keřovitý vzrůst s pokrouceným kmínkem i větvemi. Keř kvete, ale dosud neplodil.

Vilín viržínský - Hamamelis virginiana
Zajímavý, pozdě na podzim kvetoucí keř, původně rostoucí v Kanadě a USA. Téměř 3 m vysoké keře často kvetou v době, kdy park je pokryt sněhem. Druh je v podmínkách parku zcela mrazuvzdorný a přináší i klíčivá semena.

Mamota úzkolistá -
Kalmia angustifolia
Nízký severoamerický keř je v parku vysázen ve velké skupině. Nikde jinde na Šumpersku v parcích neroste. V červnu až v červenci rozkvétají keře množstvím červených svazečků květů, keře přínášejí i klíčívá semena. Parkový porost je charakteristický zastoupením značného množství pěnišniků (rododendronů). Řada botanických druhů i kultivarů zde rozkvétá v druhé polovině května a v červnu. Zvláště výsadby v posledních desetiletích znamenají značné obohacení sortiment u vřesovištních rostlin.

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
DALŠÍ INFORMACE: http://www.infosumperk.cz

Typ záznamu: Zámecký park
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 49, 10.11.2021 v 22:17 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
DATABANKA AKCÍ
 
AKTUALITY A ZPRÁVY
  Tiskové zprávy
Aktuality
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
Záchranné služby
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba